Jak wiecie z mojego poprzedniego wpisu dotyczącego znaku CE zabawki są produktem, który podlega szczególnemu nadzorowi i musi spełniać bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i jakości. Z tego powodu na zabawkach musi znajdować się znak CE będący potwierdzeniem spełniania tych wymagań.
Zgodność z normą EN 71 a znak CE: Co to oznacza?
Jestem jednak pewna, że często spotykacie się z sytuacją, w której w sklepach internetowych czy na platformach sprzedażowych w opisie produktu znajduje się informacja, że dana zabawka jest zgodna z normą EN 71. Od razu rodzi się pytanie dotyczące znaku CE. Jeżeli zabawka posiada atest na zgodność z tą normą to jak to ma się do CE ? Co to właściwie oznacza? Czy to są jakieś dodatkowe wymagania, dodatkowe atesty, coś więcej niż CE? I skąd właściwie w tej całej układance jakieś normy?
Otóż, wracając do znaku CE, wymagania dla zabawek określone zostały w dyrektywie (TOYS) 2009/48/WE. Dyrektywa ta określa tzw. zasadnicze wymagania dla wszystkich zabawek. I tak w jednym dokumencie mamy podstawowe wymagania dotyczące wszystkich puzzli, klocków, grzechotek, lalek, trampolin czy komputerków dla dzieci, wszelkich zabawek interaktywnych, mas plastycznych, zestawów kreatywnych, pluszaków. Domyślacie się zatem, że zasadnicze wymagania to tylko pewne ogólne wytyczne.
Bardziej szczegółowe i konkretne wymagania, dostosowane do rodzaju produktu, określane są w wydawanych do dyrektyw normach. Nazywamy je normami zharmonizowanymi gdyż powiązane są, a zatem zharmonizowane, z konkretną dyrektywą np. zabawkową. Normy odnoszą się już konkretnie do określonych, technicznych i szczegółowych wymagań.
EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3: Podstawowe normy dla zabawek
Trzy normy, często spotykane w opisach produktach w sklepach internetowych: EN 71-1, EN 71-2 oraz EN 71-3 to podstawowe normy dla zabawek. Są to odpowiednio wymagania dotyczące właściwości mechanicznych i fizycznych zabawek, ich palności oraz migracji odpowiednich pierwiastków. Pozostałe normy EN 71, a jest ich sporo, dotyczą konkretnych rodzajów zabawek i tak mamy normę dotyczącą zabawek aktywizujących przeznaczonych do użytku domowego, normę do zabawek chemicznych, normę do zabawek elektrycznych, normę do farb do malowania palcami czy normę do trampolin do użytku domowego.
Zadeklarowanie przez producentów spełniania przez zabawkę norm EN 71 jest zatem niczym innym jak napisaniem, że określone klocki, domek dla lalek, maskotka czy samochodzik spełniają wszystkie wymagania potrzebne do jej oznakowania znakiem CE. A sam znak CE na zabawce jest potwierdzeniem spełniania tych wymagań.
Spełnienie Normy EN 71 a Jakość Zabawki
Czy zatem spełnianie przez zabawkę normy EN 71 sprawia, że jest ona lepsza pod względem jakości czy bezpieczeństwa? Otóż nie, każda zabawka wprowadzona na rynek europejski musi spełniać te normy. Nie jest to zatem dodatkowy atut zabawki a niezbędne minimum, które musi być spełnione aby mogła zostać zaoferowana kosumentom.