Skąd wziął się pomysł?
Czy wiesz, że deska do balansowania to nie tylko zwykły wygięty w łuk kawałek drewna? Konstrukcja ta powstała w drugiej połowie ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych z inspiracji nowoczesnymi systemami dydaktycznymi: metodą Montessori i pedagogiką waldorfską. Koncentrują się one na wspieraniu wszechstronnego rozwoju dziecka we wszystkich jego aspektach: intelektualnym, emocjonalnym i społecznym. Kładą duży nacisk na samodzielność odkrywania, kreatywność i wykorzystywanie wyobraźni. Oba podejścia zachęcają też do wykorzystywania naturalnych materiałów, takich jak drewno. Mają też jeszcze jedną ważną cechę wspólną - oba opierają się na koncepcji rozwoju przez zabawę!
Dlaczego warto?
Jeśli zastanawiasz się, czy warto zaopatrzyć się w taki sprzęt do zabawy, to mamy dla Ciebie podpowiedź. Oto pięć obszarów, na które w pozytywny sposób wpływa korzystanie z deski do balansowania.
- Rozwija umiejętności motoryki dużej:
Motoryka duża (motoryka globalna) angażuje naraz wiele grup mięśni. Tak właśnie działa deska do balansowania - angażuje różne mięśnie ciała dziecka, wzmacniając je. Szczególnie dobrze działa na mięśnie nóg, miednicy czy pleców. Kołysanie się wspiera rozwój motoryczny dziecka. Przykładami innych umiejętności związanych z motoryką dużą są: chodzenie, bieganie, skakanie, czy nawet jazda na rowerze. Poprzez balansowanie na desce dziecko rozwija także swoje czucie głębokie, czyli zdolność rozpoznawania w jakiej pozycji znajdują się w tej chwili jego własne części ciała bez potrzeby patrzenia na nie. Zabawa na desce stymuluje też układ przedsionkowy, zwany zmysłem równowagi. Ćwiczy w ten sposób zdolność utrzymywania równowagi i doskonali koordynację ruchową. Takie ćwiczenia pomagają też w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała.
- Wspiera rozwój koncentracji:
Balansowanie na desce wymaga skupienia uwagi. To pomaga rozwijać cierpliwość, zdolność koncentracji i skupianie się na zadaniu. Ma pozytywny wpływ na jego ogólną zdolność do nauki. Korzystnie wpływa także na zdolności poznawcze. Poza tym stymulowanie układu przedsionkowego (tak, mówiliśmy już, że wpływa na utrzymywanie równowagi) ma też bardzo ważną inną funkcję - odpowiada również za dobrą współpracę wszystkich zmysłów. Pozwala porządkować i łączyć informacje. Ma to bardzo pozytywny wpływ na umiejętności uczenia się oraz zapamiętywania, a przez to na ogólny rozwój inteligencji dziecka.
- Stymuluje percepcję sensoryczną:
Deska, wykonana zwykle z naturalnego drewna oraz pokryta od spodu filcem, zapewnia różnorodne doznania sensoryczne. Dotykanie gołymi stopami różnych powierzchni pomagają w rozwijaniu percepcji sensorycznej i poznawaniu świata przez zmysły.
- Wspiera rozwój emocjonalny i społeczny:
Podczas zabawy z deską do balansowania dzieci uczą się radzenia sobie z wyzwaniami i pokonywania trudności. To wspiera ich rozwój emocjonalny i buduje pewność siebie. Koncentrowanie się na zadaniu wymagającym dużo uwagi ułatwia dziecku wyciszenie się i pozbycie negatywnych emocji. Ponadto, zabawa z innymi dziećmi na desce może promować współpracę i interakcję społeczną.
- Otwiera przestrzeń do kreatywnej zabawy:
Deska do balansowania nie narzuca określonych reguł i ograniczeń. Dzieci mają swobodę eksploracji i wykorzystywania deski do różnych gier i zabaw, co rozwija ich kreatywność i wyobraźnię. Kilka przykładów zamieściliśmy w dalszej części.
Jak zacząć korzystać z deski?
Korzystanie z deski jest bardzo proste! Używać jej mogą już najmłodsze dzieci. Ćwiczenia poprawiające i stymulujące motorykę dużą, zmysł równowagi i czucie głębokie warto zacząć stosować jak najwcześniej, by zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju.
W przypadku najmłodszych dzieci warto, aby rodzice przynajmniej na początku pomogli dziecku wejść na deskę i trzymali je za ręce, dopóki nie złapie równowagi. Warto także pozostawać w pobliżu, aby móc asekurować dziecko. Należy również zwrócić uwagę na to, aby dziecko wchodziło na deskę boso. Po pierwsze tylko wtedy dziecko ma szansę poprzez dotyk poczuć materiał, z którego wykonana jest deska, czyli stymulować wspomnianą już wcześniej percepcję sensoryczną. A po drugie bose stopy zapewniają odpowiednią przyczepność, dzięki czemu dziecko nie poślizgnie się na niej, co jest bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także deski wykończone od spodu filcem, co zapobiega ślizganiu się jej po podłodze i dodatkowo chroni podłogę przed porysowaniem.
Z deski bez filcu korzystać można także na dworze, jednak używając jej do zabawy na zewnątrz pamiętać należy o tym, aby odpowiednio o nią dbać. Po skończonej zabawie zawsze należy wnieść deskę z powrotem do domu, drewno jest bowiem wrażliwe na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz. Warto dbać także o czystość i regularnie przecierać deskę wilgotną szmatką, a następnie dokładnie wytrzeć ją do sucha.
Trudno określić górną granicę wieku dzieci, dla których produkt ten będzie atrakcyjny. Jest to zabawka, która będzie rosła wraz z dzieckiem, zapewniając mu mnóstwo zabawy i rozwijając kreatywność przez długi czas.
Jak jeszcze można wykorzystać deskę do balansowania?
Kreatywność dzieci nie zna granic. Prosta konstrukcja deski do balansowania sprawia, że może mieć ona mnóstwo zastosowań, w zależności od tego w jaki sposób się ją położy, obróci lub o co oprze. Dzięki temu dziecko będzie sięgało po nią chętnie i często.
Kilka przykładów:
- Miejsce do relaksu. Dziecko może wykorzystać go jako kołyskę lub bujak, a starsze też jako np. przytulne miejsce do czytania. Jako kołyska może służyć nie tylko dla samego dziecka, ale też dla jego lalek i pluszaków, dając w ten sposób nowe możliwości zabawy.
- Odwrócona deska świetnie sprawdzi się w tej roli. Dziecko może wygodnie przy nim usiąść, wsuwając nogi po spód. Wykorzystać go można np. w czasie rysowania lub podczas jedzenia.
- Element ogromnych konstrukcji budowlanych, np. jako ściana, most albo tunel.
- Tor wyścigowy dla samochodów. Najciekawsze zastosowania dla samochodów, poza wymienionymi punkt wyżej ogólnymi konstrukcjami typu most lub tunel, to np. po przechyleniu i podparciu deski zrobić można z niej skocznię dla samochodzików. Z kolei odwrócona deska może służyć jako ogromny garaż.
- Zjeżdżalnia. Wystarczy odwrócić deskę i oprzeć jeden jej koniec o schody lub o łóżko. Ale uwaga, do takiego zastosowania potrzebna jest deska bez filcowego spodu.
- Tor przeszkód. Po odwróceniu deski dziecko może po niej przechodzić lub czołgać się pod nią, co w połączeniu z innymi przedmiotami i meblami pozwala na zrobienie całego toru z przeszkodami.
Poza tym deska jest wykorzystywana także w rehabilitacji i fizjoterapii. A dorośli mogą ją wykorzystać podczas ćwiczeń fizycznych lub jogi. Na uwagą zasługuje też fakt, że sama deska wyglądem przypominać może designerski mebel, dzięki czemu mimo swej wielkości nie będzie raziła w oczy swoją obecnością.
Czy uważasz, że rozwój dziecka poprzez zabawę to dobry pomysł?
W naszym sklepie w kategorii "Bujaki i skoczki" znajdziesz deski do balansowania, które zapewnią mnóstwo radości i wspomogą wszechstronny rozwój Twojego dziecka.